Pečený krocan s glazurou z javorového sirupu
Den díkůvzdání je v Americe jeden z nejpopulárnějších svátků. Což znamená, že čtvrtý čtvrtek v listopadu večeří celá Amerika krocana. Z historie se jedná o oslavu štědré úrody, avšak dnes je svátek spíše o tom, že se sejde celá rodina a společně si užívají honosnou večeři, fotbal a nákupy na Black Friday. Krocan s nádivkou se dělá na strašně moc způsobů. Spíše jde o to, kdo má co rád. Ale nikdy k němu nesmí chybět brusinková a gravy omáčka, fazole a šťouchané brambory nebo batáty. Jako dezert se podává dýňový koláč. My jsme letos zkoušeli péct krocana poprvé a zaujal nás tento recept. Udělali jsme dobře, protože to bylo výborný! (Lepší než od samotných amíků :D) Rádi se o něj s vámi podělíme, tak pojďme na to!
[the_ad_group id=“57″]
Ingredience na 5 – 6 Kg krocana:
- 170 g másla při pokojové teplotě
- 3 lžíce na drobno nakrájených listů čerstvé šalvěje
- sůl a čerstvě mletý pepř
- 1 hrnek javorového sirupu
- 1/4 hrnku horké vody
- 1/4 hrnku hladké mouky
- 8 plátků slaniny
- 3 hrnky kuřecího vývaru
- 1/2 citronu
Něco navíc: Pro lepší chuť krocana ho můžete naplnit například krájenými jablky, pomeranči, citronem, cibulí, česnekem, hřebíčkem apod. Stejné ingredience můžete přidat do pekáče ke krocanovi. Podpoří tak skvělou chuť gravy omáčky, která se potom dělá z vývaru, kterým krocana podléváme.
Postup:
- Krocana před pečením vytáhněte z lednice minimálně hodinu předem, aby dosáhl pokojové teploty.
- Troubu předehřejte na 180°C, vyjměte z trouby horní rošt a dejte jej do spodní části trouby.
- Celého krocana důkladně posolte a opepřete. Nezapomeňte také na jeho vnitřek. Smíchejte lístky nasekané šalvěje s máslem. Opatrně zajeďte prsty pod kůži krocana a po celé ploše vetřete máslo s šalvějí.
- Potom můžete vycpat jeho dutinu nakrájenými jablky, pomerančem, cibulí, česnekem apod. Záleží na vaší chuti. Zbytek můžete přihodit do pekáče s krocanem.
- Smíchejte javorový sirup s horkou vodou a celého krocana potřete. (zbytek si nechte na potírání v průběhu pečení)
- Do pekáče přidejte vývar a dejte krocana péct. Každých 30 minut ho potírejte javorovým sirupem s vodou.
- Jakmile docílíte krásně hnědé barvy kůže, tak ho překryjte alobalem.
- Pečte cca 2 hodiny. Potom po celé ploše krocana položte plátky slaniny a dejte ještě péct na cca 30 minut, dokud nebude slanina krásně křupavá.
- Jakmile krocana vytáhnete z trouby, tak ho znovu překryjte alobalem a nechte ho ještě tak cca 30 minut odpočívat.
- Mezitím, co bude krocan odpočívat, si připravíte z vývaru gravy omáčku. Vývar z pekáče přecedíte do hrnce, jemně zaprášíte moukou, přidáte máslo a mícháte tak dlouho dokud omáčka nezhoustne. Trvá to minimálně 10 minut a omáčka by neměla být příliš hustá. Dochuťte solí a pepřem.
Brusinková omáčka:
V malém hrnci dejte ohřívat hrnek vody. Do vody přidejte hrnek krupicového cukru a jakmile se cukr ve vodě rozpustí, tak přidejte 360g čerstvých brusinek. Brusinky začnou cca po 10 minutách praskat a vnikne hustá brusinková omáčka. Přidejte špetku soli.
[the_ad_group id=“57″]
Zelené fazolky si udělejte podle chuti. Já jsem je udělala na másle a přidala jen trochu sojové omáčky. Nic jiného jsem k nim nepřidávala vzhledem k tomu, že krocan je obalený ve slanině s bylinkovým máslem a javorovým sirupem. Už tak mi to přišlo dost překombinované, takže přílohy jsem nechala spíše jednoduché. Dohromady to byla dokonalá kombinace a bylo to výborné. Nebudu předstírat skromnost, protože jsme to fakt měli lepší ne samotní amíci. 😀
Užijte si kus Ameriky a přejeme dobrou chuť!
Gastroporno umělci Terka a Balů
Napsat komentář