Co se mi na Americe nelíbí
Už to bude pomalu rok, co jsme se sem přestěhovali. Jsme tady šťastní, spokojení, ale je jasný, že tady člověk reflektuje i nějaký negativa. Všude je chleba o dvou kůrkách a svět není jen černobílý. Ten výčet těch negativ berte jako můj pohled. Opět bych chtěla zdůraznit, že ne všechno, co zmiňuji, popisuje plošně celou Ameriku. Někde je to tak, někde trochu jinak.
[the_ad_group id=“57″]
Zdravotnictví
Co je tady šílený a to se zrovna dá teda tvrdit plošně o Americe je zdravotnictví. I když si člověk platí zdravotní pojištění, tak ceny za jednotlivý prohlídky a zdravotnický úkony jsou fakt strašná finanční šibenice. Musím zaklepat na něco, co nehoří, že jsme zatím naštěstí neměli tu zkušenost a nemuseli vyhledat zdravotnickou pomoc. Na druhou stranu je fakt, že tady asi nebude tolik hypochondrů, protože by se jim to docela prodražilo 😀 :D. Ale když tady má člověk nějakej úraz nebo je nemocnej, tak se pěkně prohne. Ty částky nejdou do tisíců, ale statisíců, samozřejmě v přepočtu na český koruny. Za vlády Obamy se to tady údajně trochu zlepšilo, ale pořád je to hrozná finanční sada. Jsou nějaký výjimky pro sociální případy, ovšem nevím přesně, jak to funguje.
Plýtvání
Co se mi tady nelíbí je, že se tady strašně plýtvá. Když jdete do obchodu, tak si kromě nákupu donesete domů, tak padesát tašek. Mlíko vám dají třeba do dvou tašek, aby se náhodou jedna neprotrhla. Do další tašky sáček bonbonů a do další sýry a jogurty. Vždycky si fakt přivezeme hroznou spoustu tašek. To nemluvím o velkým nákupu, to bychom mohli zásobovat klidně nějakej obchod. 😀 😀 Nebo třeba další věc, každej tady má nějakým způsobem osvětlenej barák. I v apartmánových komplexech, jsou prostě nonstop zapnutý světla přede dveřma apod. Přesto, že jsou všude pouliční světla. Nechápu. Jestli je to z důvodu bezpečnosti netuším, ale tu elektriku by se mi teda platit nechtělo. Taky mě dostalo puštěný zavlažování v době kdy prší 😀
Odpadky
Vadí mi, že jsem tady už několikrát viděla, jak někdo vyhazuje z auta pytlík z fastfoodu nebo jiný odpadky. Florida je fakt čistá, je tady úžasný prostředí a když takhle někoho vidím, tak bych mu jednu střelila. Většinou, když jsme se dívali do auta, kdo to udělal, tak to byli (od pohledu) lidi ze sociálně slabších vrstev. Tohle je asi celosvětovej problém a vadí mi to kdekoliv na světě. Je to opět jenom o lidech. Hodně se to tady řeší. Je tady totiž zakázaná individuální distribuce letáků. Takže ve schránce máme vždycky jen leták z okolních obchodů a slevový kupony, které tam donesla pošta a to dá dohromady tak tři letáky jednou za měsíc. Ještě se mi nestalo, že bych šla do schránky a vyvalil se na mě štos reklamních letáků. Stejně tak se nesmí dávat letáky za stěrače aut apod., je to tady zakázaný právě z toho důvodu, aby to tady nebylo znečištěný. Za vyhazování odpadků a znečišťování okolí následují pokuty. Tuším, že to dělá 200-500 dolarů. A pak se najde nějakej takovej člověk, kterýmu je to všechno jedno a jen si tak v pohodě vyhodí pytlík odpadků z auta. Tohle je fakt na ránu.
S tím souvisí i třídění odpadků. Nezaměřila jsem se, jak je to třeba v okolních městech nebo státech, ale u nás se odpad netřídí. Nevím proč. Byla jsem zvyklá třídit, takže tohle mi tady taky vadí.
Kriminalita
Další věc je kriminalita v Americe. Tohle mi prostě pořád hlava nebere a nemůžu to pochopit. Lidi si tady nezamykají auta, jdou do obchodu a nechají před obchodem stát prázdný nastartovaný auto, v obchodě si můžete nechat v košíku kabelku apod., ale pak dojde k nějaké potyčce a hned se tahají zbraně. Zbraň tady má každej vůl. Nebo možná spíš jen ti volové. Ti, co si potřebují něco dokázat, pak se opijou a střílí do vzduchu. To jsme takhle seděli pozdě večer se sousedama venku, grilujeme a najednou takový silný rány a já: „jé ohňostroj a kdeee?“. Oni se smáli a říkají: „To ale byla střelba!“ Mně se udělal knedlík v krku a vystřelila jsem domů, jak namydlenej blesk. Druhej den jsem se jim snažila vysvětlit, že tohle z Evropy neznám, že to bylo poprvé, kdy jsem se s tím setkala na vlastní kůži. Pak jsme se právě doslechli, že se „jen“ někdo ve vedlejším komplexu opil a střílel do vzduchu.
Nahota
Další věcí, kterou tady nechápu, je přísnej zákaz odhalování na veřejných prostranstvích. Tím mám na mysli, že tady nepřichází v úvahu, aby si holka sundala vrchní díl plavek a opalovala se bez. Lidi tady všude chodí po ulicích jen v plavkách, internet plnej porna, v reklamách spoře oděný holky, ale tohle je tady zakázaný. Údajně kvůli výchově dětí. Je pravdou, že většina Američanů je věřící a s vírou to zrovna nejde moc dohromady. Chápala bych to v případě, kdy třeba holka nemá soudnost a ukazuje to, co by mělo být schovaný. Ale fakt nemám problém, když by si měla mladá holčina sundat vrchní díl plavek a opálit si prsa. 😀 Tady je svoboda, fakt úplně ve všem a pak najednou takovej zákaz. 😀 V tomhle mi přijdou teda přehnaně konzervativní. Stejně tak v sauně. Neexistuje, že byste se svlíkli do naha. Minimálně plavky. Údajně prej kdyby přišel do sauny někdo nahej, tak bude považovanej za úchyla. 😀 😀 Ale to, že v sauně sedí v teplákovce a teniskách s mobilem v ruce, jim přijde v pohodě. Společný sauny tady ani nepřichází v úvahu.
Krajina
Copak dál? Konkrétně na Floridě mi chybí kopce a hory. 😀 😀 Florida je hrozná placka. Nejvyšší kopce, co tady najdete, jsou skládky odpadků. Ale to je maximum. Navíc tady nejsou žádný zatáčky, všechny silnice vedou od severu k jihu a od západu k východu. 😀 😀 V tom tady spíš trpí Balů. Jako autař, kterej si vždycky vychutnával každou zatáčku, má teď jedinej požitek z nájezdů na dálnici.
Kultura
No a v neposlední řadě co mi tady chybí je kulturní různorodost. Každej stát má sice jiný zákony, zvyky i lidi se liší, ale ty rozdíly jsou minimální. Kdežto v Evropě má každej stát svoji kulturu, něco čím je specifickej. Co se týče gastronomie, módy, hudby, tak v Evropě má takhle každej stát svoji kulturu. A dost odlišnou i co se týče mentality lidí. Francie, Anglie, Španělsko, Řecko atd. má svoji kulturu, svoje zvyky. Ale tady je to všude víceméně stejný.
Jídlo
Pak je to tady takový těžký i s tím jídlem. Člověk musí fakt číst, co ty potraviny obsahují. Myslím, že tahle problematika je taky celosvětová. Ale nad sýry, salámy a majonézy, který nejsou v chlaďáku, ale v regálech člověk hledí jak péro z gauče. Ani si nechci představit, co v tom musí být za dobroty. Přijde mi, že tady ten „chemickej“ boom už odeznívá a apeluje se spíš na přírodní produkty. Ale stejně mi zůstává rozum stát nad tím, když na etiketě u masa je přesně napsaný, co tam je za chemický „chuťovky“. Kuřecí prsa jsou velký jak z pštrosa, ale ty lidi to stejně koupí. Za stejnou cenu, kolikrát i levněji, se dají koupit kuřecí prsa, kde je jasně psaný, že to je bez antibiotik, růstových hormonů a bez jakékoliv přidané chemie. Tohle mi prostě hlava nebere. Takže číst číst číst, to se oproti Česku nezměnilo. 😀
Kredit
Nelíbí se mi tady ten kreditní systém. Jen ve zkratce pro ty, co neví, o co se jedná. Každej Američan nebo ten, kdo tady prostě žije legálně, má SSN (social security number). Je to něco jako rodný číslo, pod kterým jste zařazeni v systému a budujete kredit. Kredit budujete tím, když včas platíte. Pokud nezaplatíte včas nájem nebo splátku anebo máte za sebou kriminální historii, kredit se snižuje. Když se rozhodnete tady hledat bydlení, tak téměř všude po vás budou SSN chtít. Na základě toho si ověří, jakou máte kriminální a kreditní historii a rozhodnou se, zda vám byt nebo dům pronajmou. Pokud máte špatný kredit, může se stát, že vám byt nepronajmou anebo zaplatíte víc, protože jste nedůvěryhodná osoba.
Pro nás to bylo v začátku dost těžký, jsme slušní bez kriminální historie, ale měli jsme samozřejmě kredit nula. Takže i když jsme všem vysvětlovali naši situaci, že jsme se nově přistěhovali a ještě jsme ani neměli možnost si nějakým způsobem vybudovat kredit, měli jsme všude smůlu. Takže jsme museli platit víc, než kdybychom už měli vybudovaný nějaký kredit. Tohle je skvělej systém pro obchodníky, pronajímatele atd., ale přijde mi to jako takový škatulkování lidí. Pokud máte špatný kredit, těžko dostanete práci, bydlení apod. Ten start je tady mnohem těžší.
Bavili jsme se tu s jedním známým, kterej nám vyprávěl svůj příběh. Říkal, že se jako mladej nadělal spousty blbostí a teď má hodně špatnej kredit. Má problém si najít práci a zatím bydlí v takových provizorních podmínkách. Proto, když tady člověk zachybuje, je pro něj mnohem těžší se odrazit. Má to svý pro a proti. Jedno z velkých proti je fakt, že tím nutí lidi si půjčovat peníze, protože tím, že si tady koupíte něco na dluh a včas to splácíte, tak tím se nejrychleji buduje vyšší kredit.
Další negativa mě asi nenapadají. Až zase na něco přijdu, tak napíšu článek. 😀 Ale baví mě psát spíš o hezkých věcech. 😀 😀 😀 Je taky nutný podotknout, že jsem si na tohle musela přijít sama. Takže tohle je čistě můj úsudek. Soudit někoho nebo něco na základě informací z médií, tak to fakt ne. Média dokážou tak překroutit celou realitu, že kolikrát člověk ani neví, čemu věřit. Pokud by vás něco k tomuhle článku napadlo, určitě pište do komentářů.
Mějte krásnej den
Vaše Terka ????????????
COMMENTS